Logo PaRo
Participativní rozpočet města Třebechovice nad Orebem

Třebechovice pod Orebem vyčlenily pro rok 2026 opět jeden milion korun na participativní část rozpočtu. Po roce tedy mátě opět příležitost navrhnout k realizaci projekt, který považujete za potřebný, užitečný, a který vám zkvalitní život ve městě. Vašim návrhům se meze nekladou. Musí pouze splnit pár základních podmínek, která se dočtete níže v pravidlech. Může se jednat například o vylepšení veřejných prostor, mobiliář v ulicích, výsadbu zeleně, parkové úpravy, obnovu cest, vylepšení hřiště nebo drobnější rekonstrukce. Můžete ale navrhnout i neinvestiční projekt jako je workshop, kulturní či sportovní akce apod.

Oproti loňsku došlo k jedné výraznější změně. Maximální výše projektu se snížila z původních 500 tis. Kč na 400 tis. Kč. Důvodem je, že z celkové částky 1 milion korun je vyčleněno 200 tis., které budou směřovat na projekty v místních částech (Krňovice, Nepasice, Polánky a Štěňkov). Vše důležité se dozvíte v přiložených a aktualizovaných pravidlech.

Návrhy bude možné tentokrát posílat od 1. května do 30. června 2025. Hlasování o vybraných podnětech, která budou splňovat kritéria pravidel, proběhne v říjnu 2025.

Pojďte spolu s námi Tvořit Třebechovice!

Harmonogram
  • 1. Podávání návrhů projektů

    1. květen – 30. červen 2025

  • 2. Schvalování/zamítání projektů

    červenec a srpen 2025

  • 3. Hlasování o schválených projektech

    1. říjen – 31. říjen 2025

  • 4. Zahájení příprav k realizaci

    od 1.11. 2025

Otázky a odpovědi

Co je participativní rozpočet?

Participativní rozpočet je proces, při kterém se může veřejnost zapojit do rozhodování o vynaložení určité části veřejných financí, vymezených z rozpočtu města. V rámci tohoto procesu občané navrhují veřejně prospěšné projekty, o nich poté hlasují a diskutují a vybrané projekty město zrealizuje.

Jak to funguje?

Město vyčlení v rozpočtu peníze – lidé vymyslí návrhy a v termínu je podají na městský úřad – realizovatelnost návrhů prověří úředníci – o schválených návrzích proběhne veřejné hlasování – město zajistí realizaci vybraných návrhů.

Jaký projekt mohu podat?

Návrh musí být zaměřen na úpravu veřejného prostoru ve venkovním i vnitřním prostředí, který je ve vlastnictví města. Může se jednat např. o investice, o vylepšení veřejných prostor, mobiliář v ulicích, výsadbu zeleně, parkové úpravy, obnovu cest, vylepšení hřiště nebo drobnější rekonstrukce. Projekt musí být v souladu s Územním plánem a Strategickým plánem města a nesmí být v rozporu s platnou legislativou a právními předpisy a normami.

Chci podat návrh projektu – co musím splnit?

Projekt může navrhnout každý občan Třebechovic pod Orebem starší 14 let či člověk, který v Třebechovicích vlastní nemovitost.

Mám dobrý nápad, ale nemám s tvorbou projektů zkušenosti. Nevím, jak správně vyplnit elektronický formulář, případně si nejsem jistý/jistá s vyplněním rozpočtu.

Pro vyplnění formuláře není potřeba odborného vzdělání či předchozích zkušeností – vyplňujte jej vlastními slovy, čerpejte z internetu, nebo obdobných projektů, které jsou realizovány jinde, není nutné vymýšlet úplně nové věci. V případě jakýchkoli problémů s vyplněním formuláře, rozpočtu projektu, potřeby konzultace návrhu projektu, nebo nejistoty, zda je váš nápad pro participativní rozpočet vhodný, kontaktujte koordinátora participativního rozpočtu Tomáše Tázlara na emailu paro.trebechovice@gmail.com.

Je nutné pro návrh projektu zpracovávat vizualizaci?

Vizualizace návrhu projektu není povinnou přílohou. Slouží však pro lepší znázornění vašeho návrhu veřejnosti – vhodné jsou například i fotky aktuálního stavu nebo ukázky obdobných realizací z jiných měst. Pokud obrázek či vizualizaci nedodáte, bude navrhovanému projektu přidělen obrázek ilustrační.

Jak zjistím celkové náklady projektu? Proč se tím mám zabývat?

Smyslem participativního rozpočtu je i to, že se občané budou sami zajímat, kolik město za investiční a neinvestiční akce skutečně zaplatí. Je tedy zejména na navrhovateli, aby se snažil zjistit co možná nejpřesněji náklady na daný projekt. Je možné např. oslovit dodavatele, nechat zhotovit cenovou nabídku nebo zjistit ceny na internetu. S případnými dotazy můžete kontaktovat koordinátora participativního rozpočtu.

Jak odevzdám návrh projektu?

Projekty mohou být podávány jak online prostřednictvím elektronického formuláře, tak osobně v písemné formě na podatelně Městského úřadu, popřípadě zaslány poštou na adresu MěÚ Třebechovice pod Orebem, Masarykovo nám. 14, 503 46 Třebechovice pod Orebem.

Kdo posuzuje, zda je projekt realizovatelný?

Podané projekty posuzuje před hlasováním pracovní skupina složená z pracovníků příslušných odborů městského úřadu. Pokud by bylo shledáno, že je projekt realizovatelný po dílčích úpravách, bude jeho předkladatel vyzván k doplnění.

Kdo bude rozhodovat o tom, které projekty radnice zrealizuje?

O výběru projektů rozhodnou sami občané formou elektronického hlasování na těchto webových stránkách.

Kdo se bude moci zapojit do hlasování?

Hlasování se mohou zúčastnit fyzické osoby starší 14 let, kteří vlastní mobilní telefon.

Musím hlasovat elektronicky?

Hlasování bude probíhat pouze elektronicky, a to prostřednictvím těchto webových stránek. Těm, kteří nemají přístup k internetu bude umožněno hlasování na podatelně městském úřadě (je nutno s sebou přinést mobilní telefon).

Kolik projektů bude realizováno?

Realizovány budou projekty od nejúspěšnějšího (podle výsledku hlasování), až do vyčerpání alokované finanční částky určené v daném ročníku (v roce 2025 celkem 1 000 000 Kč). Přesný počet projektů, které budou zrealizovány, tedy není dopředu určen.

Kdo bude vítězné projekty realizovat?

Realizátorem vítězných projektů bude město Třebechovice pod Orebem.

Pokud bych se svým návrhem neuspěl, mohu jej podat i v příštím roce?

Navrhovatelé, kteří neuspějí v letošním ročníku, mohou podat identický i přepracovaný návrh v dalším roce.

Hlasování pomocí platformy MUNIPOLIS

Výsledky s přehlednými statistikami

Hlasovat bude možné prostřednictvím platformy Mobilní Rozhlas nebo prostřednictvím tištěného dotazníku.

Aktuální zprávy z úřadu

Pro aktuální zprávy o průběhu participativního rozpočtu se přihlašte do platformy Mobilní rozhlas.
Pravidla participativního rozpočtu pro rok 2026

1. Finanční rámec

  • Pro rok 2026 vyčlenilo Zastupitelstvo města Třebechovice pod Orebem na realizaci vítězných projektů 1.000.000 Kč.
  • Tato částka se dělí v poměru 80 % : 20 %. 200 000 Kč je vyčleněno pro projekty místních částí.
  • Finanční náročnost projektu musí být vyšší než 20 000,- Kč vč. DPH na 1 projekt, zároveň však nesmí přesáhnout částku 400 tis. Kč včetně DPH., resp. 200 000 Kč včetně DPH pro projekt z MČ.
  • Navrhovatel by měl ověřit reálnost předkládaného rozpočtu (např. s projektantem, či dle veřejně dostupných informací z internetu apod).
  • Finance participativního rozpočtu nesmí propagovat produkty, služby, činnosti či stanoviska subjektů komerčního, náboženského či podnikatelského charakteru.
  • Z participativního rozpočtu nemohou být podporovány provozní náklady spolků a nesmí směřovat do bytového fondu města.
  • Cílem projektu nesmí být přímé poskytování finančních prostředků (například formou dotací, výher či darů).
  • Dle výsledku hlasování nemusí dojít k vyčerpání celé finanční částky určené na participativní rozpočet a nemusí dojít ani k realizaci žádného projektu.

2. Posuzování realizovatelnosti návrhů

  • Realizace návrhu musí být v kompetenci města Třebechovice pod Orebem.
  • Místem realizace projektu musí být veřejný prostor, jímž rozumíme pozemek nebo budovu ve vlastnictví města nebo organizace zřízené městem, či pozemek nebo budovu, které má v dlouhodobém pronájmu a musí být přínosný pro město a jeho občany.
  • Seznam pozemků ve vlastnictví města Třebechovice pod Orebem je dostupný na stránkách ČÚZK prostřednictvím níže uvedených odkazů:
    • Pozemky vlastněné městem: Odkaz
    • Pozemky ve správě TS Třebechovice pod Orebem: Odkaz
  • Částka uvedená v návrhu musí pokrýt kompletní realizaci projektu, včetně případné projektové dokumentace apod.
  • Návrh investičního charakteru nebude po dobu udržitelnosti generovat roční provozní náklady přesahující 10 % jeho pořizovací ceny.
  • Navrhovatelé mohou podávat návrhy (projekty) nejenom investičního charakteru, ale mohou navrhovat i neinvestiční tzv. měkké projekty (jako např. různé vzdělávací workshopy, kulturní vystoupení atp.).
  • Návrh musí být realizovatelný ve stávajících podmínkách za použití standardních postupů a technologií a za ceny v místě a čase obvyklé.
  • Návrh nesmí být v rozporu se strategickým a územním plánem, koncepčními dokumenty nebo plánovanými investičními akcemi města. Zároveň musí být v souladu s platnou legislativou ČR
  • Návrh musí být udržitelný min. po dobu 3 let. Udržitelnost bude kontrolována realizátorem, tj. městem Třebechovice pod Orebem. Tato podmínka neplatí pro kulturní, sportovní či jiné akce.
  • Navrhovatelé berou na vědomí, že vítězné projekty nemusí být realizovány v přesně navrhovaném rozsahu.

3. Podávání návrhů

  • Návrh může podat fyzická osoba starší 14 let trvale žijící ve Městě Třebechovice pod Orebem nebo jeho místních částech.
  • Navrhovatelem může být také majitel nemovitosti na území města Třebechovice pod Orebem a jeho místních částí Krňovice, Nepasice, Polánky nad Dědinou a Štěňkov.
  • Očekávána je aktivní spolupráce navrhovatele s pracovníky MěÚ v rámci celého procesu až do ukončení realizace.
  • Každá osoba může navrhnout jeden i více projektů. Návrhy nevybrané v předchozích ročnících mohou být opakovaně nominovány.
  • Z možnosti navrhovat projekt jsou vyloučeni zvolení členové Rady města Třebechovice pod Orebem a Zastupitelstva města Třebechovice pod Orebem.
  • Návrh projektu lze podat 2 způsoby:
    • prostřednictvím webového formuláře; nebo
    • písemnou formou na podatelně Městského úřadu Třebechovice pod Orebem, popřípadě poštou na adresu Město Třebechovice pod Orebem, Masarykovo nám. 14, 503 46 Třebechovice pod Orebem
  • Návrh musí obsahovat tyto informace:
    • název s uvedením přesné lokality zamýšlené realizace (adresa/GPS souřadnice),
    • odůvodnění návrhu (jaký bude přínos pro město nebo jeho místní části, kolika občanů se bude týkat),
    • detailní popis návrhu (ideálně s fotografií místa zachycující stávající stav či ilustračním obrázkem a případně vizualizací). Návrhům bez grafických podkladů bude přidělen ilustrační obrázek.
    • odhadované náklady na realizaci návrhu,
    • kontakty na autora návrhu, tzn. adresa, bydliště, telefon, e-mail.
  • V případě formálních nedostatků se vrací návrh autorovi k dopracování a ten má 5 pracovních dní na nápravu.
  • Návrhy splňující veškeré formální požadavky budou představeny veřejnosti, a to minimálně na: webu města, v třebechovickém Haló a v aplikaci Mobilní rozhlas.
  • Navrhovatelé projektů jsou během hlasování o projektu anonymní. Jména těch, kteří navrhli vítězné projekty, se veřejně odtajní spolu s výsledky hlasování.

4. Posouzení realizovatelnosti návrhu

  • Po ukončení termínu, od kdy je možné předložit návrhy projektů, bude proveden jejich přezkum komisí, kterou na návrh tajemníka jmenuje Rada města (RM).
  • Komise bude složena z následujících členů: zástupce RM, zástupce stavebního odboru, zástupce odboru majetku města, zástupce Technických služeb města a koordinátor participace.
  • Podané záměry rozešle koordinátor participace členům komise minimálně 5 pracovních dní před jejím zasedáním, aby měli dostatek času se s nimi důkladně seznámit.
  • Pokud to bude nezbytné, komise může na své jednání pozvat i předkladatele projektu.
  • V případě, že návrh nebude v souladu s pravidly, komise se bude snažit upravit projekt do realizovatelné podoby ve spolupráci s jeho autorem.
  • Vyhodnocení realizovatelnosti návrhu bude autorům zasláno elektronicky na uvedenou e-mailovou adresu nejpozději do 10 dnů od zasedání komise. Pokud e-mailová adresa nebude uvedena, bude autor kontaktován telefonicky.

5. Hlasování o vítězných projektech

  • Hlasování se může zúčastnit pouze fyzická osoba starší 14 let.
  • Hlasovat mohou občané 2 způsoby:
    • Prostřednictvím hlasovací ankety v systému Mobilní rozhlas;
    • Osobně s využitím pomoci na městském úřadě. Důležitou podmínkou pro hlasování je, aby v případě, že osoba využije pomoci MěÚ, měl(a) u sebe svůj mobilní telefon, prostřednictvím kterého dojde k ověření a dále umožnění hlasování v aplikaci Mobilní rozhlas.
  • Volební algoritmus se zvolí podle počtu schválených návrhů.
  • Pořadí projektů určí celkový počet hlasů, které jednotlivé projekty získají ve veřejném hlasování.
  • Výsledky hlasování budou zveřejněny do 5 pracovních dnů od ukončení hlasovacího období.

6. Realizace vítězných projektů

  • Na základě získaných hlasů se sestaví výsledné pořadí, na jehož základě se rozdělí finanční prostředky potřebné pro realizaci návrhu, v pořadí od návrhu, který získal nejvíce hlasů (bodů) až do vyčerpání
    přidělených finančních prostředků. Rada může dle svého uvážení limit ad hoc navýšit.
  • Nevybrané návrhy mohou být zařazeny do zásobníku projektů města Třebechovice pod Orebem k dalšímu posouzení.
  • Vítězné návrhy by měly být zrealizovány do konce roku 2026. S přípravou realizace vybraných projektů, město začne ihned po jejich zveřejnění. Město si vyhrazuje právo termín realizace
    prodloužit v případě neočekávaných situací.
  • Máte dotaz nebo potřebujete konzultovat váš projekt? Spojte se s koordinátorem v záležitostech participativního rozpočtu, se kterým je možno též konzultovat projekty. Tím je předseda Komise pro rozvoj města, Mgr. Tomáš Tázlar a kontaktní email: paro.trebechovice@gmail.com.

INFORMACE O ZPRACOVÁNÍ OSOBNÍCH ÚDAJŮ

navrhovatelů a podporovatelů projektů v rámci participativního rozpočtu

Město Třebechovice pod Orebem tímto v souladu s právními předpisy na ochranu osobních údajů informuje navrhovatele a podporovatele projektů v rámci participativního rozpočtu města Třebechovice pod Orebem, jakožto subjekty údajů, o způsobu a rozsahu zpracování jejich osobních údajů. Osobní údaje jsou zpracovávány v rozsahu, v jakém je příslušný subjekt údajů správci poskytl, a to v souvislosti s podáním návrhu na realizaci projektu z rozpočtu města Třebechovice pod Orebem.

1. Správcem osobních údajů je:

  • Městský úřad Třebechovice pod Orebem, Masarykovo nám. 14, 503 46 Třebechovice pod Orebem
  • Datová schránka: ububaym
  • E-podatelna: podatelna@mutrebechovice.cz
  • Telefon: +420 491 401 189

Pověřencem pro ochranu osobních údajů je:

  • Jméno, pozice: Mgr. Jana Mervartová
  • E-mail: poverenec@mervartova.cz
  • Telefon: +420 494 534 674

2. Subjektem osobních údajů jsou

navrhovatelé a podporovatelé projektů v rámci participativního rozpočtu města Třebechovice pod Orebem (fyzické osoby).

3. Účelem zpracování vašich osobních údajů je

vyhodnocování návrhu projektu v rámci participativního rozpočtu.

Bez osobních údajů poskytnutých pro zmíněný účel nemůžeme:

  • sumarizovat návrhy projektů a předávat podklady pro orgány města Třebechovice pod Orebem,
  • zajišťovat komunikaci a kooperaci mezi navrhovatelem a správcem, za účelem projednávání a vyhodnocení návrhu na realizaci projektu z rozpočtu města,
  • prezentovat návrh projektu na veřejném setkání.

4. Právní důvod zpracování:

Zpracování je založeno na právním základu spočívajícím v plnění úkolu prováděného ve veřejném
zájmu nebo při výkonu veřejné moci, kterým je správce pověřen.

5. Zpracovávané osobní údaje:

  • Navrhovatelé projektů:
    • identifikační a adresní údaje (jméno, příjmení, datum narození, adresa bydliště),
    • kontaktní údaje (telefon, email).
  • Podporovatel/hlasující:
    • identifikační a adresní údaje (jméno, příjmení, adresa bydliště)

6. Příjemci osobních údajů:

Osobní údaje jsou zpřístupněny příslušným zaměstnancům města Třebechovice pod Orebem a členům pracovní skupiny pro participativní rozpočet, kterým jsou Vaše návrhy postoupeny k posouzení. Osobní údaje navrhovatelů v rozsahu jméno a příjmení budou uvedeny v hodnocení a veřejné prezentaci projektu.

Zpracování osobních údajů probíhá manuálně i v elektronických informačních systémech. Při zpracování osobních údajů nedochází k automatizovanému rozhodování, včetně profilování. Správce osobních údajů nemá v úmyslu předat získané osobní údaje do třetí země nebo mezinárodní organizaci. Město Třebechovice pod Orebem přijalo vhodná technická a organizační opatření, aby Vaše data dostatečně chránilo a standardně se zpracovávaly pouze osobní údaje, jež jsou pro každý konkrétní účel zpracování nezbytné. Zaměstnanci a členové orgánů města Třebechovice pod Orebem jsou povinni zachovávat mlčenlivost o osobních údajích.

7. Doba zpracování osobních údajů:

V souladu s právními požadavky zpracováváme a uchováváme dokumenty obsahující Vámi poskytnuté osobní údaje po dobu nezbytně nutnou k plnění daného účelu a v souladu se spisovým a skartačním plánem, max. 5 let. Po uplynutí stanovené doby budou záznamy obsahující Vaše osobní údaje na všech nosičích buď nevratně zničeny, příp. uchovávány dle zákona o archivnictví.

8. Práva subjektů údajů v oblasti ochrany osobních údajů:

Máte právo požadovat od správce přístup ke svým osobním údajům, jejich opravu nebo výmaz, popř. omezení zpracování, právo vznést námitku proti zpracování, právo podat stížnost u dozorového úřadu a právo nebýt předmětem automatizovaného rozhodování. Vaše požadavky budou vždy řádně posouzeny a vypořádány v souladu s příslušnými ustanoveními Obecného nařízení na ochranu osobních údajů a souvisejících právních předpisů.

Máte dotaz? Napište nám!

MUNIPOLIS powered by MUNIPOLIS, www.munipolis.cz

Město Třebechovice pod Orebem,  paro.trebechovice@gmail.com

MUNIPOLIS powered by MUNIPOLIS, www.munipolis.cz

Město Třebechovice pod Orebem,  paro.trebechovice@gmail.com