Participativní rozpočet je jednou z možností jak mezi městem a jeho občany vytvořit partnerský vztah, založený na otevřenosti a transparentním přístupu k řešení nedostatků anebo chybějících projektů ve městě. Chceme, aby se občanům města žilo co možná nejlépe a nikdo jiný než právě Vy, nám nedokáže lépe říct, co v našem městě schází anebo naopak, co nám tu přebývá. Záleží nám na Vašich potřebách a uvědomujeme si, že je stále co ve městě zlepšovat. Věříme, že pro obyvatele našeho města je Vyšák srdeční záležitostí, stejně tak jako pro nás. Kdokoliv z Vás se může podílet na zlepšení města a jeho veřejného prostoru. Stačí poslat svůj návrh/nápad na jeho zlepšení v souladu s pravidly a postupy a následně návrh podpořit hlasováním. Tímto způsobem lze město zlepšit a zároveň upozornit na místa, která si zaslouží pozornost či nové využití.
Participativní rozpočet města Vyšší Brod
Pojďme společně zlepšit naše město!



1. Start participativního rozpočtu – zahájení vkládání návrhů a jejich případných konzultací
1. 3. – 31. 3. 2022
2. Kontrola realizovatelnosti zaslaných nápadů dle veřejných pravidel participativního rozpočtu
1. 4. – 24. 4. 2022
3. Veřejné hlasování
25. 4. – 15. 5. 2022
4. Zveřejnění výsledků veřejného hlasování a zahájení realizace vítězných projektů
6. 5. 2022
Hlasování pomocí platformy Mobilní Rozhlas
Hlasovat bude možné prostřednictvím platformy Mobilní Rozhlas nebo prostřednictvím tištěného dotazníku.
Aktuální zprávy z úřadu
Zasílání návrhů bylo možné do 31.03.2022.
Schválené projekty k hlasování
Název projektu: Dětské Hřiště – Areál fotbalového hřiště
Popis projektu: Navrhuji dětské hřiště s pískovištěm u fotbalového hřiště. Je fajn, aby se děti zabavily, když se chodí fandit fotbalistům. Ale hlavně je tam klídek a dalo by se využít každý den. Bylo by fajn s oplocením klidně něco menšího pro nejmenší a větší děti. 🙂

Název projektu: Dětské hřiště – Horní ulice
Popis projektu: Dětské hřiště v dané lokalitě není a přitom by pomohlo možnosti setkávání se jak dětí, tak dospělých na jednom místě. Dojde ke zvelebí daného území.

Název projektu: Květinová kašna
Popis projektu: Kašna ve spodní části náměstí je nehezká. Není asi nutné ji využívat na vodu, proto navrhuji udělat z ní záhon trvale kvetoucích rostlin. Představuji si uprostřed celoročně zelné keře, v řadě před nimi kvetoucí květiny, které by byly v květu či by měly barevné listy od jara do podzimu. dekorativní efekt přes zimu by způsobily vhodně vybrané keře. V případě realizace se zkrášlí náměstí, na blízkých lavičkách bude příjemnější odpočinek, kašna bude využita ku prospěchu všech občanů.

Název projektu: Květnatá louka pro včely a motýly
Popis projektu: Navrhuji vyměnit travnaté plochy za květnaté, barevné a krásné louky, které pomohou hmyzu a jsou estetické pro oko, takže je na ně mnohem hezčí pohled, než na trávu samotnou. Květnaté louky by mohly nahradit špatně dostupná místa k sekání, tedy by město zároveň ušetřilo na údržbě, jelikož louky jsou bezúdržbové. Šly by tedy takto nahradit veškeré plochy např. mezi paneláky, ulicemi, nebo v parcích. Louky navíc velmi dobře zadržují vodu, která je v posledních rocích velmi nedostatková.

Název projektu: Občanská vybavenost
Popis projektu: V Zahradní ulici umístit 2 lavičky a posezení se stolem.

Název projektu: Obnova pískoviště a mobiliáře u „osmičky“
Popis projektu: Pískoviště a osmička na sídlišti je hojně navštěvovaným prostorem, především rodiči s dětmi, potřebuje trochu zútulnit a zmodernizovat a zajistit, aby nedocházelo ke znečištění pískoviště (např. toulavými kočkami). Realizace také usnadní údržbu trávníku v bezprostřední blízkosti pískoviště a laviček. Pokud se tato úprava pískoviště a mobiliáře zrealizuje, může sloužit jako vzor pro úpravu např. dalšího pískoviště nebo obdobných prostor na vyšebrodském sídlišti.

Název projektu: Cyklostanice
Popis projektu: Městem projíždí pře sezonu desítky až stovky cyklistů, kteří potřebují alespoň minimální servis. Cyklostanicí můžeme zajistit jim i místním občanům jednoduchý samoobslužný servis právě ve chvíli, kdy jej potřebují nejvíce. Na této cyklostanici je možné servisovat jak kolo, tak skate, kočárek, koloběžku, invalidní vozík…. Umístění ve městě podporuje zdravý životní styl pro všechny generace. Dalším bonusem je podpora udržitelné mobility, která je právě v této době tak aktuální.

Název projektu: Skatepark
Popis projektu: Jízda na skateboardu a všechny druhy sportu na kolečkových bruslích se stále těší velké oblibě hlavně u dospívající mládeže. Ideální je koupit několik menších prvků, ze kterých je možné připravit jak menší sestavy pro hru v městské a příměstské zástavbě, tak i vybudovat velké skateové areály – skateparky, sloužící volnému času teenagerů, včetně možnosti pořádat sportovní soutěže v jízdě na skateboardech nebo na BMX kolech. Umístění: velké betonové hřiště uprostřed sídliště.

Název projektu: Venkovní fitness posilovací stroje
Popis projektu: Umístění cca 3 posilovacích strojů u pečovatelského domu. Jedná se o venkovní fitness, který rozšíří možnost aktivního trávení volného času. Stroje mohou využít dospělí, děti i senioři.

Název projektu: Bouda pro mládež
Popis projektu: Děti ve věku 10-15 let se ve městě nemají kde scházet pod střechou. V období zimy nebo podzimu proto vyhledávají různé přístřešky, zákoutí, veřejná místa, kde by se mohly schovat před deštěm či sněhem. Bohužel si nevybírají vhodně, ale vede je k tomu určitá nutnost. Proto navrhuji vybudovat ,,boudu´´, jak to oni nazvali, která bude zastřešená, kryta proti větru, uvnitř vybavená lavicí a stoly. nebude pak třeba tuto věkovou skupinu neustále odněkud vyhánět, nebudou nuceni trávit čas na místech zcela nevhodných.

Vyřazené projekty:
Bouda pro mládež
Děti ve věku 10-15 let se ve městě nemají kde scházet pod střechou. V období zimy nebo podzimu proto vyhledávají různé přístřešky, zákoutí, veřejná místa, kde by se mohly schovat před deštěm či sněhem. Bohužel si nevybírají vhodně, ale vede je k tomu určitá nutnost. Proto navrhuji vybudovat ,,boudu´´, jak to oni nazvali, která bude zastřešená, uvnitř vybavená lavicí a stoly. nebude pak třeba tuto věkovou skupinu neustále odněkud vyhánět, nebudou nuceni trávit čas na místech zcela nevhodných.
Odůvodnění: V tomto prostoru je záměr města na zřízení rekreační zóny.
Child Friendly klášterka + projekt Kláštěrka
Klášterní zahrada je ideálním místem, kde mohou rodiče trávit čas se svými dětmi. Komfort jejich volného času se výrazně zlepší umístěním herních prvků a pevného zábradlí kolem potoka.
Odůvodnění: Klášterní zahrada není pozemkem města a je dlouhodobě pronajatá.
Pumptrack
Pumptrack je uzavřený, uměle vytvořený okruh pro jízdu, který se projíždí bez šlapání.
Odůvodnění: projekt je nad finanční kapacitou participativního rozpočtu.
Skanzen a naučná stezka v Hammerském údolí
Hamerské údolí, je samo o sobě krásný kus světa. Ale spolu s přírodou má i jistou historickou hodnotu, a to lom a nedaleký hamr kde se kámen zpracovával. Vybudováním jakéhosi skanzenu, a naučné stezky by podle mě zájem o navštívení Vyššího Brodu zvýšil.
Odůvodnění: Některé pozemky, nejsou v majetku města a projekt je finančně náročnější.
Stezka pro maminky s kočárky
Stezka pro maminky s kočárky, kolo, kolečkové brusle.
Odůvodnění: projekt je nad finanční kapacitou participativního rozpočtu.
Bc. Jan Straka, místostarosta. 725 483043, mistostarosta@mestovyssibrod.cz
Mobilní rozhlas powered by MUNIPOLIS, www.mobilnirozhlas.cz
Bc. Jan Straka, místostarosta. 725 483043, mistostarosta@mestovyssibrod.cz
Mobilní rozhlas powered by Neogenia, www.mobilnirozhlas.cz
Obec Jinočany, paro@jinocany.cz