Projekty z roku 2022 – realizace
  1. Malovaná hřiště pro celý obvod – předpokládané náklady 512 tis. Kč (skutečné náklady 499 740 Kč) – REALIZACE DOKONČENA
  2. Lavičky připomínající historii Moravské Ostravy a Přívozu – předpokládané náklady 200 tis. Kč (skutečné náklady 181 500 Kč) – REALIZACE DOKONČENA
  3. Ohnisko – předpokládané náklady 600 tis. Kč (skutečné náklady 416 620 Kč) – REALIZACE DOKONČENA
Malovaná hřiště pro celý obvod
Lavičky připomínající historii
Ohnisko
Výsledky

Pořadí Projekt Celkem hlasů
1. Malovaná hřiště pro celý obvod 474
2. Lavičky připomínající historii Moravské Ostravy a Přívozu 287
3. Ohnisko 270
4. Naučná stezka „Ekologický chodníček“ 247
5. Sousedský dvůr 187
6. Zelenou cestičkou domů 44
Projekty k hlasování

Projekt č. 1: Naučná stezka „Ekologický chodníček“

Naučná stezka „ekologický chodníček“ se bude zabývat tematikou třídění a nakládání s odpady.

Vybudováním ekologického chodníčku chce autor projektu dětem i dospělým vysvětlit, jak je třídění důležité, a že by skládka měla být posledním řešením odstraňování odpadů. Cílem ekologického chodníčku je větší informovanost o třídění odpadu, předání informací o tom, co se s ním dále děje a proč je důležité, aby se třídilo. Vybudování chodníčku může děti i dospělé naučit zábavnou formou správnému zacházení s odpady. Projekt tvoří velkoformátové tabule (8 kusů) s interaktivními prvky, které občanům pomůžou vysvětlit a lépe pochopit, jak je třídění odpadů důležité.

Předpokládané náklady: 350 000 Kč

Umístění projektu: park Železárenská (návrh umístění je pouze orientační, zcela konkrétní místa pro interaktivní cedule budou, v případě úspěchu projektu v hlasování, vybrána po konzultaci s městským obvodem)

Projekt č. 2: Zelenou cestičkou domů

Zelenou cestičkou domů je myšleno vybudování záhonů do stínu k jednotlivým vchodům na adrese Ženíškova 7 – 9.

Záhony budou sloužit jako podsadba stávajících bříz a také zpříjemní příchod ke vchodům. Přístupové chodníčky jsou momentálně jen zatravněné. Vzhledem k tomu, že se jedná o stinnou lokalita převážně severozápadního směru, tak by zde dle autora projektu byly krásné kvetoucí hortenzie s podsadou trvalek, jako jsou hosty, čechravy, kakosty, bergénie a heuchery. Výsadbou záhonů po obou stranách třech přístupových chodníčků se zpříjemní den nejen obyvatelům bytových domů, ale také procházejícím rodičům k nedaleké základní škole a také majitelům pejsků.

Předpokládané náklady: 250 000 Kč

Umístění projektu: před bytovými domy č. 7 – 9 na ulici Ženíškova

Projekt č. 3: Sousedský dvůr

Autoři projektu by rádi ze současně zanedbaného zeleného dvoru mezi domy vytvořili místo vhodné k odpočinku.

Dvůr by měl být oázou klidu s různými druhy posezení. Navrhované úpravy prostoru by mohli ocenit především lidé žijící v blízkosti přilehlého dvoru. V současnosti je místo čistě průchozí, jelikož nenabízí žádné možnosti k posezení a odpočinku. Obrovskou výhodou zdejšího dvora je skutečnost, že se v něm již nachází množství vzrostlých stromů či keřů a poskytuje tedy dostatečný stín. Ke zvelebení místa by přispělo i odstranění některých, dnes už téměř nevyužívaných, kovových konstrukcí určených k sušení prádla, které esteticky narušují prostor dvora. Místo by mělo být vhodné pro jednotlivce i skupiny, tomu bude odpovídat také skladba posezení v podobě lehátek, laviček a piknikového setu.

Předpokládané náklady: 500 000 Kč

Umístění projektu: vnitroblok mezi ulicemi Ženíškova a Josefa Lady

Projekt č. 4: Ohnisko

Cílem projektu je vytvoření odpočinkového prostoru pro setkávání a přípravu občerstvení.

Prostor bude řešen formou piknikového místa s grilem. Mohou se zde setkávat rodiny, náhodné skupiny či známí a trávit zde společné chvíle. V rušném centru města je to alternativa pro zdejší obyvatele, kteří nedisponují autem či nemají čas a prostředky cestovat, mohou si zde tedy zajít do přírody kousek od bydliště a něco si ugrilovat. Piknikové místo bude zahrnovat grill, tři lavičky a koš s možností uložení popela. Veškerý tento mobiliář, bude splňovat vysoké nároky odolnosti proti vandalismu. Dalším cílem projektu je, zamezit vznikání nových míst s na černo založenými ohništi, které zvyšují riziko vzniků požárů.

Předpokládané náklady: 600 000 Kč

Umístění projektu: park Železárenská (návrh umístění je pouze orientační, zcela konkrétní místo pro ohnisko bude, v případě úspěchu projektu v hlasování, vybráno po konzultaci s městským obvodem)

Projekt č. 5: Lavičky připomínající historii Moravské Ostravy a Přívozu

Každé místo má za sebou nějaké historické události, fakta nebo zajímavosti. Cílem projektu je promítnout je proto i do veřejného prostoru a nechat do 20 stávajících laviček v celém městském obvodu vygravírovat texty, které ponesou historické informace, které budou mít vazbu k lokalitě, kde je lavička umístěna.

Připomínání historie Ostravy je důležitý akt, který by měl být trvale promítnut do veřejného prostoru Moravské Ostravy a Přívozu. Nápad je inspirován z Frýdku-Místku, kde pracovník technických služeb nechal vygravírovat nejrůznější texty, které informují o historických událostech města, do opěrných desek laviček. Texty budou vybírány společně s kronikáři, historiky, architekty, lokálními okrašlovacími spolky a dalšími odborníky, kteří zaručí jejich faktickou správnost a nepodjatost. Aktuálně jsou navrženy 3 konkrétní lokality a texty (zbývající část bude vybrána obdobně až v případě úspěchu projektu v hlasování): Možnost A. Městská nemocnice Fifejdy byla otevřena 14. 4. 1898 a nesla název Veřejná nemocnice císaře Františka Josefa v Moravské Ostravě (lokalita v okolí Městské nemocnice Ostrava) Možnost B. 18. 8. 1894 byl zahájen provoz první parní tramvaje na trase Přívoz – Moravská Ostrava – Vítkovice (lokalita v blízkosti Hotelu Palace) Možnost C. První vlak Severní dráhy císaře Ferdinanda do Přívozu na nově vybudované nádraží přijel dne 1. května 1847 (lokalita Přívoz u hl. nádraží)

Předpokládané náklady: 200 000 Kč

Umístění projektu: v případě úspěchu projektu v hlasování bude vybráno 20 lokalit (konkrétních stávajících laviček) v rámci MOaP (na mapě jsou orientačně vybrány první 3 lokality)

Projekt č. 6: Malovaná hřiště pro celý obvod

Cílem projektu je proměnit nevyužité betonové plácky napříč celým obvodem v barvami malovaná hřiště, která pomohou dětem na chvíli odložit mobil a protáhnout svaly i mozkové závity.

1 projekt, 9 nových hřišť. Na vybraných místech – starých betonových hřištích, uličkách a dalších vhodných prostranstvích budou speciálními barvami s dlouhou trvanlivostí nakresleny speciální hry zaměřené na rozvoj pohybových aktivit, logického myšlení, slovní zásoby a kolektivní spolupráce. Staré plochy získají nový kabát a šedé uličky se promění v zábavnou pouť pro děti a pro dospělé na prostor zavzpomínat na offline dětství. Na webu městského obvodu bude vytvořena stránka se seznamem těchto míst a her, které na nich nacházejí, takže až se hry za domem omrzí, postačí si udělat procházku k dalšímu barevnému hřišti.

Předpokládané náklady: 512 000 Kč

Umístění projektu: 9 lokalit v rámci celého městského obvodu – ulice Bachmačská – ulice Maroldova – ulice Josefa Brabce – ulice Zelená – ulice Sládkova – ulice Gen. Píky – ulice Gajdošova – park Železárenská – ulice Hornopolní

Mobilní rozhlas powered by Neogenia, www.mobilnirozhlas.cz

Moravská Ostrava a Přívoz, nasobvod@moap.ostrava.cz

Mobilní rozhlas powered by Neogenia, www.mobilnirozhlas.cz

Moravská Ostrava a Přívoz, nasobvod@moap.ostrava.cz