Revitalizace vodních prvků ve veřejném prostoru
Rozpočet: 400 000 Kč
Autor: barto
Popis:
1) Vodní prvek s kašnou – ulice Hradní
Tento prvek v nice na nároží ulici Hradní a Pod klášterem, který jediný je z řešené trojice z hlediska provozu „funkční“. Zasloužil by si ale, kdyby se mu podařilo navrátit jeho původní kouzlo – tak jak tomu bývalo za časů mého dětství. Vidíme zde potenciál, aby se tento prvek stal opět atrakcí zejména pro malé obyvatele a návštěvníky našeho města – například při cestě do areálu zámku, či parku u skleníku.
Navrhujeme vrátit tomuto prvku současnou materiálově a esteticky kultivovanou podobu řešení půlkruhu vystupujícího do venkovního prostoru dlažby a dále pak vyřešit prostor vlastní vnitřní nádoby s vodou, tak aby se sem vrátila zpět volná vodní hladina, jak tomu bývalo v minulosti.
Stávající řešení vnímáme jako rozporuplné a neadekvátní vynaložené energii, která je mu v současnosti určitě věnována. Bylo by vhodné změnit celkový dojem z tohoto vodního prvku, aby nebyl pouze o jakési nešťastně umístěné nerezové nádobě, za mříží, kde vlastní proud vody není skoro viditelný.
2) Kašna v proluce U Koupadel
Kašna pochází z roku 1856, která dříve sloužila jako zásobárna vody pro nedaleké lázně a nazývaná dle pověstí též „smrtní kašna“, nebo „kašna smrti“ je již několik let v letních měsících prázdná a je to škoda, neboť velká většina návštěvníků židovské čtvrti se právě na tuto skutečnost při prohlídkách ptá a nerozumí tomu, proč tomu tak je.
Vnímáme jako vhodné, aby k zanedlouho realizovanému projektu Louky v proluce, který by mohl tento prostor po tolika letech znovu zkultivovat, přibyla i tato kašna, která by mohla tomuto místu dodat nový náboj, aby se zde občané a návštěvníci města rádi zastavovali.
Navrhujeme nezbytně nutnou rekonstrukci kamenného korpusu kašny, obnovení vnitřní vodovzdorné stěrky a samozřejmě obnovení funkce kašny s vodní plochou v klimaticky vhodných podmínkách (jaro – podzim).
Součástí revitalizace je také drobná úprava přiléhající dlažby a řešení ošetřování okolí a nežádoucího travního porostu jinak než chemickými herbicidy.
3) Vodní prvek – ulice Antonína Trapla
Vodní prvek s otočným mechanismem, který už několik let není v provozu a toto místo, tak pomalu ztrácí svoje kouzlo. Je škoda, že když už zde tento prvek město instalovalo, tak není provozován, protože právě tyto zdánlivě drobné detaily dokáží vnímání veřejného prostoru zlepšit.
Kousek odsud se nachází Památník obětem totalitních režimů a v těsné blízkosti je rovněž kostel Sv. Jakuba staršího a centrum města.
Navrhujeme zde znovuobnovení funkce vodního prvku a zároveň i otočného mechanismu kovového glóbu. Součástí budou i drobné opravy zvýšené části dlažby a případně i zlepšení bezprostředního okolí tohoto vodního prvku.
Veřejný přínos:
Přínosem tohoto projektu by mělo být znovuobnovení provozu pozapomenutých drobných vodních prvků na území širšího centra města, aby svojí funkčností opět zatraktivnily veřejný prostor.