Dokončení úpravy hřiště u školičky
Rozpočet: 300 000 Kč
Autor: Věra Opatřilová
Popis:
Dokončení hřiště u školičky
V rámci 4. ročníku PaRo Boskovice bych se ráda vrátila k vítěznému projektu z 2. ročníku, který již byl zrealizován. Jedná se o hřiště „U Školičky“. Městské hřiště dostalo nový povrch. V rámci spolupráce s VASS Boskovice se podařilo opravit lavičky okolo hřiště. Provedené úpravy pomohly hřiště částečně vylepšit. Přesto se domnívám, že by bylo vhodné v rekonstrukci místa, které je v centru Boskovic, v bezprostřední blízkosti Městských lázní a školy dále vylepšovat a přibližovat tak jeho využití širší veřejnosti.
Navrhuji, aby se v rámci dalšího ročníku zaměřila pozornost na úpravu povrchu okolo hřiště. Umístění zde tzv. Bosé stezky, zbytek okolí vlastního hřiště vyplnit vhodným dopadovým materiálem, úprava zeleně, opravu plotu oddělujícího hřiště od parkoviště i od budovy školičky popř. osazení stojanů na síť – přehazovaná , nohejbal.
V Boskovicích stále chybí místo, kde se můžeme bezpečně projít bosky. Ohraničený prostor, upravený přírodním materiálem, tak aby poskytl bosým chodidlům rozličnou škálu hmatových a stimulačních vjemů. Je na místě, aby bosá stezka byla místem pro ozdravení našeho těla, příjemná našim chodidlům, ale také aby splnila estetické hledisko, lahodila oku a architektonicky zapadla do daného prostředí.
Šířka chodníku a délka jednotlivých polí by se měla pohybovat mezi 0,75-1m. délka od 1,5-4 m.
Dle dostupných zdrojů a zkušeností postačí odkopat zeminu asi do 10 cm, kam se položí vodopropustná zahradní pásovina, na kterou se položí požadovaný povrch – písek, šišky, kamínky, oblázky, kůra, jehličí, větvičky apod.
Okraje stezky se oddělí vhodnými obrubníky, které drží tvar a výplň stezky.
Vytvořením Bosé stezky bychom se zapojili do skupiny mnoha měst, kde je již také místo vybudováno. Na své si přijdou nejen děti, ale i dospělí. Není nic příjemnějšího, než si po chůzi ve městě na chvíli zout boty a poskytnout jim přirozený pohyb, prostor, uvolnění, relaxaci v místě, které je k tomu určené. Zkoumat chodidly trávník, kamínky, dřevo, kůru i šišky je nejen zábavné, ale i zdravé. Nohy jsou většinu času uzavřeny v pevných botách a odsouzeny k chůzi po rovném, tvrdém povrchu a často za to platíme bolestí zad, plochou nohou, problémy s chůzí, vbočenými palci apod. Proto by plosky nohou měly být co nejčastěji stimulovány a to nejlépe přirozenou chůzí v přírodě. Hmatový chodník je atrakcí, kterou milují děti, ale vykouzlí úsměv i u dospělých. Při chůzi po rozličném povrchu si užijí kopec legrace a navíc si promasírují a stimulují chodidla. Právě pro vývoj dětské nohy je přirozená chůze důležitá, bez bot by se měly pohybovat co nejčastěji. Vykračovat si po povrchu z přírodních materiálů by měli i dospělí, je to jedna z nejlepších věcí, které pro své nohy udělají. A třeba se naučíme, že i ve volné přírodě občas zujeme boty a budeme se brouzdat bosky.
Další část kolem hřiště vyplnit vhodným materiálem tak aby nedocházelo znečistění povrchu vlastního hřiště , vydláždění příchodového chodníku k hrací ploše.
Veřejný přínos:
Po dončení bude toto hřiště plně funkčí, navrhovaná „Bosá ztezka“ jistě najde nové uživatele tohoto zařízení .
Hřiště je hned vedle sídla TJ Rytmus Boskovice, z.s., organizace, která má v současnosti téměř 1 tis aktivních členů, kteří při pěkném počasí mohou toto zařízení také využívat.