Konečné pořadí projektů v roce 2022

Odpočinková zóna/ Veřejné griloviště – REALIZOVÁNO

Rozpočet: 250 000 Kč

Autor: Michaela Dufková

Popis:

Cílem projektu je vytvořit na sídlišti Pod Oborou místo k setkávání jeho obyvatel při oblíbených letních aktivitách grilování.

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=IPz5Zt-JO08

Nejen v této boskovické lokalitě naprosto chybí místo, které je možné již vidět v mnoha jiných městech. Místo, které umožní všem, kteří nemají vlastní zahradu, připravit si jídlo na grilu nebo rozdělat oheň a něco si na něm opéct. Právě to by měl navrhovaný projekt široké veřejnosti umožnit. Namísto zanedbaného odpočinkového prostoru, kde jsou rozbité, nevzhledné lavice, rozpadající se stolek by pro veřejnost vzniklo místo pro grilování i pro vzájemné setkávání  – projekt počítá nejen s vybudováním griloviště a ohniště, ale také s částí pro posezení a odpočinek. Součástí by tedy měly být lavičky, stůl, gril, zpevněná plocha, případně zastření. Výhledově by mohly být součástí  i další prvky podporující aktivní trávení volného času – např. ruské kuželky, místo pro petanque. Upřednostňujeme sestavy vyrobeny z takřka nezničitelného vysoko pevnostního HPC betonu, zaručujícího velice dlouhou životnost jednotlivých dílců. Prostor se nachází v lokalitě, kde se již tyto aktivity praktikují. Prostor je součástí vnitrobloku, je dobře přístupný většímu počtu obyvatel. Očekáváme, že prostor bude využíván přes den, ale i ve večerní hodiny. Pro bezproblémové zajištění provozu navrhujeme provozní řád, ve kterém by byla stanovena doba ukončení grilování i dalších aktivit do 22:00. Vhodný by byl také on-line rezervační systém, kde by byly plánované aktivity přehledné a vázané na konkrétní osobu. 

Místo realizace: Vnitroblok ul. Bílkova, před bytovým domem 36,38,40, blíže ke vchodu 40, v blízkosti parkoviště pro držitele ZTP. Vlastníkem pozemku je město Boskovice.

Veřejný přínos:

Kultivace daného prostoru, podpora volnočasových aktivit, mezilidských vztahů.

2. Odpočinková zóna/ Veřejné griloviště

Lavička Václava Havla

Rozpočet: 400 000 Kč

Autor: Svatava Dvořáková

Popis:

Odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=Zm55CqcyM7U

Lavička Václava Havla je pamětním místem věnovaným Václavu Havlovi. Tvoří jej dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom. Budování Laviček Václava Havla je celosvětovým projektem, který inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič spolu s architektem a designérem Bořkem Šípkem. Záměrem tohoto projektu je vytvoření sítě míst ve veřejném prostoru, jež mohou přispět k setkávání a vedení skutečného dialogu – míst, kde bude možné diskutovat a přemýšlet v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Rozhodli jsme se po konzultaci vybrat prostor před budovou Gymnázia Boskovice v místě současné parkové úpravy (viz foto). Součástí této realizace bude výsadba nového listnatého stromu (věc bude upřesněna podle doporučení pracovníků životního prostředí městského úřadu) a vybudování zpevněné přístupové plochy. Záležitost byla konzultována také s vedením školy.

Předpokládaná finanční náročnost je 400 tis. Kč, a to z důvodu, že náklad na pořízení samotné lavičky, jejímž autorem je Bořek Šípek, činí (vzhledem k autorským právům) cca 300 tis. Kč.

Veřejný přínos:

Boskovice dosud nemají žádnou památku či výraznou připomínku prezidenta Václava Havla, jehož posláním bylo spojovat lidi a národy.

Umístění je navrženo v centru kulturního života v Boskovicích, současně se nachází v klidové zóně a stane se novým místem, které budou vyhledávat ti, kteří chtějí objevovat historii a památky města Boskovic.

Umístění před budovou gymnázia bude mít mimo jiné edukativní význam pro generace studentů, které Václava Havla v roli prezidenta České republiky již nezažily.

1. Lavička Václava Havla

MUNIPOLIS powered by MUNIPOLIS, www.munipolis.cz

Město Boskovice, aneta.sedlackova@boskovice.cz

MUNIPOLIS powered by MUNIPOLIS, www.munipolis.cz

Město Žamberk, l.frankova@zamberk.eu