2. ročník

1. Kultivovaný předprostor u Kina Varšava (581 hlasů) – V REALIZACI

Upravit nástupní prostor a vytvořit klidný a důstojný vstup do kulturní instituce. Takový byl nápad spolku Zachraňte kino Varšava, který se od roku 2012 o provoz starého biografu stará. Klíčové je rozšíření prostoru před budovou o dva metry a zvýšení dlážděného prostoru na úroveň s chodníkem. Během zásobování pak bude možné na plochu zajet po snížených nájezdech. Prostor před kinem poslouží i všem návštěvníkům, obzvláště velkým skupinám dětí, které do kina docházejí na školní představení. Nově vzniklé místo bude sloužit k pohodlnému a bezpečnému vyčkávání před nebo po představení a obecně přispěje ke kultivaci veřejného prostoru v historickém jádru Liberce.

2. Rozkvetlá Fügnerka (249 hlasů) – V REALIZACI

Cílem je vytvořit upravený, bezúdržbový, rozkvetlý, ale především funkční prostor, který naváže na dřívější květinové úpravy v této části města. Výsadba trvalek v duchu nových výsadeb na kruhovém objezdu a u parkovacího domu má zanedbané a nevzhledné místo proměnit v kultivovaný a příjemný prostor. Návrh na úpravy řeší střed města, tedy místo, kde se pohybuje velký počet lidí. Odstraněním travního drnu, doplněním zeminy a výsadbou trvalek do skupin s ponecháním volného prostoru na případné pěší cesty, lze zajistit, že se místo stane pro veřejnost příjemnější lokalitou.

 

Centrum města má z části novou tvář díky výsadbě květin, která navazuje na předchozí úpravy veřejného prostoru.

Trvalky zde vytvářejí esteticky příjemné a kultivované místo.

3. Ostašovský parčík pro děti (190 hlasů) – ZREALIZOVÁNO

Umístit do tamního parku nové herní prvky pro volnočasové aktivity dětí a mládeže znamená zatraktivnit jeho využití. V dolní části mezi stávající bradla a rotoped bude instalována dvojitá vysoká hrazda, čímž dojde k vhodnému doplnění venkovní posilovny, kterou využívají převážně větší školáci. Do té horní se pak umístí herní prvky pro menší děti, konkrétně věž se skluzavkou a kombinovanou double houpačkou.
V části města Ostašov se tak místní konečně dočkají atraktivní plochy, kterou veřejnost může využívat pro odpočinek, dětské hry a rekreační sport.

 

Ostašovský parčík v Křižanské ulici nedaleko kostela sv. Vojtěcha získal nové prvky, které zpříjemní čas malým i větším návštěvníkům.

V dolní části byla instalována dvojitá vysoká hrazda. Horní část parku nyní nabízí nové herní prvky pro menší děti věž se skluzavkou a kombinovanou double houpačku, která přináší radost těm nejmenším.

4. Revitalizace veřejného prostoru před ZŠ 5. května (130 hlasů) – V REALIZACI

Opravit asfaltovou plochu před vstupem do školy, obnovit a rozšířit trávník, ale především zkultivovat veřejný prostor v okolí. S takovým přáním se do participativního rozpočtu přihlásili žadatelé, kteří předložili projekt na revitalizaci prostředí před základní školou 5. května.
Kromě obnovy travnaté plochy se zde počítá s umístěním funkčních obrubníků, položením zatravňovacích dlaždic, ale také výsadbou keřů, které zabrání nežádoucímu parkování aut i chodcům, kteří si tudy nesmyslně krátí cestu a poškozují místa mimo vytyčené cesty.

5. Nisa – trojúhelník pod sídlištěm – hřiště (109 hlasů) – V REALIZACI

Přivezme sem hromady písku a štěrku, doplňme je o kameny, a pak je nechme žít svým vlastním životem. Tak by se dal jednoduše popsat nápad, který uspěl v participativním rozpočtu jako návrh na vybudování přírodního hřiště.
Do té doby opuštěné a nevyužívané pozemky se tak mohou proměnit v místo, kde si děti hrabou, skáčou, dovádějí, aniž by je limitovalo nějaké omezení. No zkrátka ideální řešení pro místo, kde žije vysoký počet mladých rodin s malými dětmi. Co myslíte?

6. Dětské hřiště Wintrova (93 hlasů) – ZREALIZOVÁNO

I dětské hřiště ve Wintrově ulici vzniklo na základě iniciativy zdejších aktivních obyvatel, kteří založili občanské sdružení a prostor si vzali od města do pronájmu. Vzhledem k tomu, že jeden z prvků (věž se skluzavkou) byl už na konci životnosti a hřiště díky tamní cyklostezce hojně využívají i děti z okolních částí města, místní obyvatelé si přáli výměnu a rozšíření herních prvků.  Sestava se skluzavkou, šplhací síť, prolézací tunel, vahadlová houpačka, ale i pružinová houpadla. Všechny tyto prvky pomáhají měnit další část Liberce v parádní odpočinkovou zónu, která láká místní i „přespolní“.

7. Návrat sochy Mír (Dívka s holubicí) před vlakové nádraží (113 hlasů) – ZREALIZOVÁNO

Socha Josefa Václava Pekárka (1873-1930) se v Liberci objevila v padesátých letech, přičemž její vznik je datován letech dvacátých. Nejprve našla své místo přes ulici naproti vlakovému nádraží, ovšem v sedmdesátých letech byla přesunuta do ulice Husova. Nyní, ačkoliv se jedná o velice krásně provedené umělecké dílo, se už řadu let nachází v ústraní parku Budyšínská. Spolek pro estetiku veřejného prostoru proto přišel s návrhem, že si dílo zaslouží přemístění na původní exponované místo, aby si Liberečané i návštěvníci mohli užít její krásu naplno. Díky pozadí tvořenému legální graffiti stěnou, se navíc vykouzlí jedinečná kompozice.

8. Lesní koupaliště (1362 hlasů) – ZREALIZOVÁNO

Romantická plovárna uprostřed lesa nedaleko Lidových sadů získala díky své atmosféře ohromnou podporu veřejnosti. Ne náhodou se stala vítězem v kategorii velkých projektů při konání prvního ročníku participativního rozpočtu. Vybudováním montované ocelové konstrukce na stávající betonové ploše, která tvoří skelet pro budoucí převlékárny, toalety, zázemí pro sportovce, skladové a provozní zázemí areálu, ale i provoz lehkého občerstvení, se toto kultovní místo prostupně mění v oblíbenou destinaci mnoha milovníků retro stylu, ale především otužování.

Plovárna se postará o zážitek nejen místních, ale i náhodným návštěvníkům během prázdninových cest a jejich ústy bude dělat dobré jméno našemu městu i za hranicemi regionu.

9. Místo, které nás spojí (709 hlasů) – V REALIZACI

Citlivě revitalizovat a zpřístupnit lidem kus území na levém břehu řeky Nisy tak, aby se zachoval jeho nezaměnitelný přírodní ráz a zároveň, aby působilo bezpečně a vlídně. Zkrátka vytvořit místo, které se stane prostorem pro setkávání a odpočinek uprostřed města.

V první etapě se jako maják rozsvítí bývalá místní vodárna, pak přijde na řadu odborný průzkum, odstranění invazivních druhů rostlin a v rozumné míře ošetření tamních dřeviny tak, aby nebyl porušen charakter místa. Odpadní přírodní materiál po prořezu se použije jako ideální zdroj pro vytváření herních prvků a překážek pro všechny generace. Bývalá vodárna se pak očistí, prorazí skrz, doplní střešním víkem a schodištěm, na kterém je možné posedět a otvory pozorovat okolí z jiné perspektivy.

10. Hřiště Spáleniště (519 hlasů) – ZREALIZOVÁNO

Kdo by neznal Spáleniště. Místo, které si vyloženě říkalo o umístění multifunkčního hřiště pro sportovní vyžití dětí a mládeže. Území uprostřed městské čtvrti  nebylo obklopeno přímo zástavbou, tudíž se nové multifunkční hřiště mohlo stát vhodným doplňkem již existujícího fotbalového, ale i dětské pyramidy, díky čemuž zde vzniklo rozšířené centrum pro trávení volného času.

Tento veřejný prostor je volně přístupný a navržený tak, aby odolal možnému vandalismu. Sloužit má především míčových sportům, ale i trávení volného času, což využijí nejen místní děti a jejich rodiče, ale také školky a zájmovými spolky z Horního Hanychova a okolí.

11. Bezpečná cesta nejen pro děti do školy (451 hlasů) – V REALIZACI

Návrh řeší velmi problematickou část cesty pro pěší v liberecké čtvrti Machnín. Zhruba 20 metrů dlouhý úsek, který musejí děti i dospělí obcházet a riskovat tak střet s auty na frekventované silnici, se stal trnem v oku místním občanům, kteří se rozhodli přihlásit do participativního rozpočtu, aby získali peníze na projekt, který by situaci vyřešil. A uspěli.

Právě díky nim vznikl projekt, který přináší řešení dopravní situace. A to výstavbou nového chodníku, který doplní zhruba dvacet metrů dlouhou mezeru. Tím se mezi již existujícími chodníky eliminuje velmi nebezpečný úsek pro pěší. Opatření pomůže především školním dětem, ale i ostatních chodcům, kteří zdejší trasu využívají například na při cestě na autobus, poštu či vlak. Větší bezpečí zajistí i turistům, kteří se tudy vydávají na zdejší cyklotrasu.

Některé projekty jsou stále ve fázi realizace, uvedené fotografie mohou být pouze ilustrační.

 MUNIPOLIS powered by MUNIPOLIS, www.munipolis.cz

 MUNIPOLIS powered by MUNIPOLIS, www.munipolis.cz